Sinusoida

Niedoskonałość najmocniej widać w niestałości. Ile już razy obiecywałeś sam sobie, że „ od teraz, to choćby nie wiem co, to na mur-beton i w ogóle”. A potem, cóż, jakoś to nie tak. Podstawowym doświadczeniem człowieka na własny temat jest właśnie niekonsekwencja.

Stary Krętacz, bohater „Listów starego diabła do młodego”, piórem C.S. Lewisa nazwał to Prawem Falowania. Absolutny strzał w dziesiątkę i szkoda, że tak rzadko zwraca nam się uwagę, że takie prawo faktycznie jest częścią naszego istnienia, powszednią i przez to najbardziej niebezpieczną. Uświadomienie sobie takiej prawidłowości w samym sobie, pozwala uniknąć całej masy problemów i rozszerza spojrzenie na samego siebie w sposób niezastąpiony przez jakikolwiek inny bodziec. Potrafimy się chwiać nawet wtedy, kiedy najmocniej zapieramy nogi  i prostujemy kręgosłup. Wszelka emocjonalna gorliwość, rekolekcyjne wrzenie, jeśli tylko nie jest poparte zwyczajnym wyborem – spala się w okamgnieniu, wyczerpuje i niewiele po sobie pozostawia.

12591484634_213fef4216_o

<Tak chcę> zawsze będzie mocniejsze od <tak czuję>. <Tak wybrałem, bo tak jest słusznie> zawsze zwycięży nad <tak teraz wolę>. Tylko, że w ten sposób jest trudniej. Emocja mocniej niesie i mniej angażuje. Całkowicie przed chwianiem się nikt z nas nie ucieknie. Za słaby z nas materiał, już od czasów niejakiej Ewy, wielbicielki pewnego owocu. Świadomość słabego punktu jest już jednak początkiem bezpieczeństwa. Wzmaga czujność a przede wszystkim pozwala lepiej rozumieć siebie i rzeczywistość wokół.  Prędzej czy później pozwoli też zrozumieć, że niezależnie od naszej osobistej, duchowej kondycji, charakteru, modlitewnych preferencji, ostatecznie zostaniemy sprawdzeni przez to samo. Przez wytrwałość.

Paradoks polega również na tym, że najmocniej trafiamy modlitwą w Boga, kiedy wykres jest na dole.  Trafiamy, bo będąc na dole wkładamy we wszystko więcej wysiłku. Co dużo kosztuje, wiele jest warte. I może właśnie dlatego Ten, który może wszystko, pod tym względem nie modernizuje nas na stałe, tylko na bieżąco naprawia.

Reklamy